Bydlení ve srubu

10.05.2011 10:21

Jestliže chce zájemce o srubovou stavbu naplnit svoji touhu o individuální stavbu z masivního dřeva, je dobré alespoň pro představu nahlédnout do domu, který v roce 2006 získal titul nejkrásnější dřevostavba. Bydlení v takovém srubu s sebou nese jiný životní styl, kterému se jen málokdo již po nastěhování ubrání. Díky tomuto tak získáte i jiný vztah k přírodě, své životosprávě, všemu živému a životu vůbec.

 

Doma budete mít...

jedinečně příjemné a zdravé prostředí, kde struktura použitého dřeva (smrku, modřínu či borovice) a jeho vlastností vyvažujících tepelnou atmosféru a vlhkost zaručí, že relativní vlhkost vnitřního vzduchu je vždy v optimálním rozmezí relativní vlhkosti mezi 30 a 55%. Dřevní hmota na sebe ideálně váže vlhkost, rovnoměrně ji uvolňuje zpět do interiéru srubové stavby během suchých období, funguje zde vyrovnané mikroklima a dřevostavba tím přirozeně dýchá. Bydlení v celomasivním srubovém domě, srubu ale i v roubence je velmi vhodné zejména pro astmatiky a alergiky. To vše díky vhodné ionizaci vzduchu, při které se nevíří prach a dřevní hmota pohlcuje nepříjemné pachy – i z kouření.

 

Aby mělo dřevo v interiéru stále přirozený vzhled a přitom bylo správně ošetřeno, je ideální ho napustit pravým včelím voskem, který dodá interiéru krásný sametový lesk a přitom stále příjemně voní. Pokud je navíc použita jako izolace ve spárách ovčí vlna a v celém obytném prostoru je slabě slyšet praskání ohně z kachlových kamen dodávajících interiéru punc originality, nemůžete si neříct, udělali jsme maximum pro zdravé bydlení.
Pro ty, co stále kalkulují je také dobré připomenout, že v domě ze dřeva získáváte navíc 8 – 10 % obytné plochy oproti zděné konstrukci. Rozdíl je způsoben menší tloušťkou obvodových stěn při srovnatelné tepelné izolaci.

 

Rodinná firma Haniš srubové domy s.r.o. vyrábí sruby výhradně z ručně odkorněné prvotřídní výběrové kulatiny z Orlických hor a Krkonoš, těžené v nadmořské výšce nad 550m. Kvalitní kulatina si tak zachovává svou přirozenou hladkost a křivost se kterou musí každý, kdo se rozhodne mít srubovou stavbu počítat.

Víte také, že dřevo na jeden srubový dům vyprodukují naše české lesy zhruba za 4 minuty? A že zásoba dřevní hmoty v lesích České republiky za posledních 15 let vzrostla o 20%?